Exterior Billboard LED Display High Gray Level Screen With Cold Steel Cabinet
Product Details
| Pixel Pitch: | 8mm | Cabinet Weight: | 51kg |
|---|---|---|---|
| Cabinet Material: | Cold Steel | Viewing Angle(H/V): | 140°/140° |
| Data Refresh Rate: | >1500Hz | Input Voltage: | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Pixel Failure: | <0.0003 | ||
| Highlight |
outdoor led billboard,outdoor electronic signage boards |
||
Product Description
P8mm Outdoor Billboard LED Display,Fixed High Refresh Rate High Gray Level Screen
Feature
Quantity warranty
All our LED display screen is more than 100,000 hours life span.
Easy to use,convenient installation
A new generation of P8 LED display,visual distance will be further enhanced,you completely can close viewing clarity.
The Cabinet
Can slide the slider,to ensure the seamless splicing of the screen. The high level of protection cabinet design moisture-proof,Anti-corrosion,Anti mildew,Anti shock,Anti electromagnetic interference etc. Adapt to a variety of environments.
Easy maintenance
LED display service life of more than 10 million hours is double the service life of splicing wall and unlike splicing wall that after aging replacement lamp back light or replacement of lighting.
Description
Production Process
Packing delivery
Packing: Wooden case, Flight case.
Delivery: Shipping your goods after 15 working days
Factory information
| Model | OD-8 |
| Pixel Pitch | 8mm |
| Pixel Density | 15625 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Cabinet Resolution | 128*96pixels |
| Cabinet Weight | 51kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 275w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Product Highlights
P8mm Outdoor Billboard LED Display,Fixed High Refresh Rate High Gray Level Screen Feature Quantity warrantyAll our LED display screen is more than 100,000 hours life span. Easy to use,convenient installationA new generation of P8 LED display,visual distance will be further enhanced,you completely ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.