Front-access P4 Outdoor Led Video Wall Billboard Led Diaplay for Commercial Ads
Product Details
| Input Voltage: | AC 110/220±10% 50~60Hz | Pixel Density: | 62500 Pixels/m² |
|---|---|---|---|
| LED Type: | SMD1921 | LED Configuration: | 1R1G1B |
| Viewing Angle(H/V): | 140°/140° | Cabinet Resolution: | 256*192pixels |
| Cabinet Weight: | 50kg | Ingress Protection (front/rear): | IP65/IP54 |
| Highlight |
led digital billboard,outdoor electronic signage boards |
||
Product Description
Front-access P4 Outdoor Led Video Wall Billboard Led Diaplay for Commercial Ads
P4 Outdoor Billboard Display Description
Certainly the best option for outdoor advertising, this LED display carries some features that make it highly suitable for outdoor areas. It can work in different brightness level and outdoor circumstances. It can be used at stage, bank, promotion, exhibition, station, KTV, stadium, airport and other outdoor places.
P4 Outdoor Billboard Display Advantage
1. High IP Rating IP65- Safe and Reliable
The special waterproof design of LED Screen protects it from water and dust. When installed in outdoor areas, protection is a serious matter. Special guard protects it from environment dangers. High IP Rating IP65 ensures great quality outputs in every condition.
2. Get Every Detail in Picture
We spend some time with every detail of the product, so that you can enjoy every detail of your marketing pictures. The pixel-perfect pictures are a treat to watch. It means, you will not miss any detail in the picture, video or text displayed on the screen.
3. Wide Viewing Angle for Broader Reach
The display features a wide viewing angle of 140° horizontal and 120° in vertical which reaches more viewers. The picture quality remains seamless in all direction and at a distance, presenting all viewers the same highly quality outputs. This makes it suitable for large gathering. -
4. High Gray Scale - Better Picture
The outdoor LED Display is manufactured by using best quality material, purchased from most reputed vendors. The final products feature supreme quality and offers best outputs. High refresh rate and gray scale ensures the picture quality remains seamless.
5. Strict Aging Test
All products undergo a strict aging test. The 24 hours aging test is conducted without die lamp, dim lamp, color difference and mosaic. The product is introduced in the market only if it passes the aging test, making sure the best quality is ensured for you.
P4 Outdoor Billboard Display Specs
| Model | OD-4 |
| Pixel Pitch | 4mm |
| Pixel Density | 62500 pixels/m2 |
| LED Type | SMD1921/2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Cabinet Resolution | 256*192pixels |
| Cabinet Weight | 50kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
P4 Outdoor Billboard Display Application:


Product Highlights
Front-access P4 Outdoor Led Video Wall Billboard Led Diaplay for Commercial Ads P4 Outdoor Billboard Display Description Certainly the best option for outdoor advertising, this LED display carries some features that make it highly suitable for outdoor areas. It can work in different brightness level ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.