High brightness 6000nits Front service P6.67 Outdoor Fixed LED Video Display Board Banner
Product Details
| Gray Scale: | 16 Bit | Driving Method: | 1/8 Scan |
|---|---|---|---|
| Pixel Configuration: | 1R,1G,1B | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Cabinet Material: | Die-casting | Certification: | FCC,Rohs,CE |
| Cabinet Dimension: | 960*960mm | Origin: | Shenzhen China |
| Led Type: | SMD2727 | ||
| Highlight |
street led screen,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
High brightness 6000nits Front service P6.67 Outdoor Fixed LED Video Display Board Banner
P6.67 Outdoor Fixed LED Display Specs
| Model | ODF-6 |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 28224 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 960mm*960mm |
| Cabinet Resolution | 144*144pixels |
| Cabinet Weight | 65kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >5500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 250w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
In some cases, esp. for small advertising sign, clients prefer front service panels.
Normally we have two solution for this front service panels: one is front-opened panels with hydraulic bar which can be opened from the front of cabinet, the other is front service modules which can be taken off directly from the front of panel. About these two solutions, pls check following pictures:
Solution 1: Front open panels with hydraulic bar


Solution2: front service modules which can be taken off from the front of panel
The cabinet is customized, it depends on your need.


Here is our front service panel with IP68 led module

Here is our front service panel with IP68 led module. Pls note that this cabinet backdoor is sealed,
so at the back is IP68.

So pls let me know which model you prefer, pls let us know, we will offer you best solution.
Why choose us?
1. we are engaged in led display manufacture for more than 12 years;
2. We not only high quality products, but also full package service, including offer professional solution, installation guide, free training,
24 hours online after-sales service;
3. Exported to more than 200 countries, 95% of clients gave positive comments on our products;
4. Participate fairs like ISE, Infocomm, ISA, Prosound & light show, etc;
5. Before delivery, every panels are under 3 days full-white testing;
Product Highlights
High brightness 6000nits Front service P6.67 Outdoor Fixed LED Video Display Board Banner P6.67 Outdoor Fixed LED Display Specs Model ODF-6 Pixel Pitch 6.67mm Pixel Density 28224 pixels/m2 LED Type SMD2727 LED Configuration 1R1G1B Cabinet Dimension 960mm*960mm Cabinet Resolution 144*144pixels ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.