Lightweight Shop Front Display Boards , P2.98 Indoor LED Panel Display
Product Details
| Pixel Density: | 112896 Pixels/m2 | Cabinet Weight: | 8KG |
|---|---|---|---|
| Gray Scale: | 16 Bit | Life Span: | ≥50000hrs |
| Driving Method: | 1/22 Scan | IP Rating(front/rear): | IP40/IP21 |
| Highlight |
outdoor led video display board,outdoor full color led screen |
||
Product Description
Front Service LED Display Indoor Rental P2.98 Easy Installation Lightweight LED panel
Description:
1. One single type module, can much reduce the cost for spare parts.
2. Easy Maintenance
Support front service, modules can be taken out without opening the back door,power suppliers are fixed without screws.
3. Lamp protection
At the bottom of cabinet, there is special design which can help to protect lamp during installation.
4. Convenient and strong Locks
Lock operation is easy enough to fasten installation and dismantle. It can bear 10 meters for vertical hanging and makes sure of seamless connection.
5. One button for both power and data signal
6. Curve Installation is available for both 500*500mm and 500*1000 mm cabinets
7. 500*500 mm cabinets and 500*1000mm cabinets can match each other easily.
8. Straight and curved cabinets can be connected together seamlessly by lock.
9. RCFG file can be saved to factory. If you loose the RCFG file, just click” restore factory”.
10. Can be used as Dance Floor LED display
11. Easy ground installation
Special structural design that helps you to install the screen on ground easily
Specifications:
| Model | IRA-2.98 |
| Pixel Pitch | 2.98mm |
| Pixel Density | 112896 pixels/m2 |
| LED Lamp Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm 500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 168*168px 168*336px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/22 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) |
10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Typical Applications:
Can be widely used in many different context, such as:Control Room, Reception Hall, Meeting Room, Command Center,Cinema,etc.
Company Profile:
Shenzhen Bako Vision Technology Co.Limited.
We are a full range manufacturer and LED display solutions provider and its ancillary systems worldwide since 2009, headquartered in Shenzhen with a 6,000m2 production state of the art facility to cover international demands. We provide a one-stop shopping in the design, production, and distributions of LED displays and solutions for our customers domestically and globally.
Our products include ranges of indoor, outdoor, fixed, rental and creative LED Solutions for various applications including sports, advertisement, concerts, shopping malls, stadiums, exhibitions or any other indoor and outdoor events that comes to your imagination.
We strictly follows ISO9001:2008 quality management system and passed CE,FCC,UL,ROHS,CCC etc. All of these factors ensure high quality LED products and effective services.




Product Highlights
Front Service LED Display Indoor Rental P2.98 Easy Installation Lightweight LED panel Description: 1. One single type module, can much reduce the cost for spare parts. 2. Easy Maintenance Support front service, modules can be taken out without opening the back door,power suppliers are fixed without ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.