Free Standing Led Poster Display , Ultra Thin Mirror Led Screen 600-800nits
Product Details
| Usage: | Indoor | Installation Method: | Fixed/stand |
|---|---|---|---|
| Cabinet Weight: | 22kg | Cabinet Thickness: | 77.8mm |
| Brightness: | 600-800nits | Viewing Angle(H/V): | 160°/140° |
| Refresh Rate: | ≥ 2880Hz | Gray Scale: | 14-16bit |
| Highlight |
shopping mall led display,modular led display |
||
Product Description
Ultra Thin Indoor Advertising Stand Poster HD LED Display Mirror LED Panel
This butterfly series mirror screen is the representative of indoor fixed installation advertising screens which widely used in shopping malls, exhibitions, advertising and so on.
Product Features
- This is a high-definition display which through memory chips to record, store and manage data and information from display modules.Then the modules can be flexible combined in this screen by different methods.
- We provide synchronous or asynchronous operating systems, you have the flexibility to choose your way.You could push the image or words into a global screen and monitor it in the office .Of course, no matter the brightness or the playing contents can also be adjusted.You can remotely control the brightness of the screen, as well as the content and time it plays.
- We have the mature technology to do well in this series.Then for the panel and maintance,we choose the lightweight and die cast aluminum to make it easier to operate and install.We have also taken front maintenance to saves Installation time and space as well as maintenance costs.
Product Details
| Pixel Pitch | 1.87mm |
| Pixel Density | 284866 px/m2 |
| LED Type | SMD1010 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Module Dimension | 150*168mm |
| Cabinet Dimension | 600*1012mm |
| Cabinet Resolution | 384*648px |
| Cabinet Weight | 22kg |
| Cabinet Material | die-casting |
| Cabinet thickness | 77.8mm |
| Ingress Protection (front/rear) | IP43 |
| Brightness | 600-800nits |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Power Consumption(max.) | 600w/m2 |
| Data Refresh Rate | ≥ 2880Hz |
| Gray Scale | 14-16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -10°~40° |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Product Images

Services
- We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
- We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
- We also provide free training to customers' engineer.
Tips
- Payment:We accept the L/C,T/T,Western Union.
- Shipment: We will ship within 20-25 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
- Package:We usually pack the product in a wooden box or flight case.
Product Highlights
Ultra Thin Indoor Advertising Stand Poster HD LED Display Mirror LED Panel This butterfly series mirror screen is the representative of indoor fixed installation advertising screens which widely used in shopping malls, exhibitions, advertising and so on. Product FeaturesThis is a high-definition ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.