Curved HD P31.25mm LED Curtain Display Panel for media facade
Product Details
| Pixel Pitch: | 31.25mm | Pixel Density: | 1024dot/㎡ |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6500nit | Unit Size(W×H): | 1500mm*250mm |
| Pixel Configuration: | 192*160pixels | Weight: | 15kg / ㎡ |
| Refresh Rate: | >3840Hz | ||
| Highlight |
led mesh screen,led facade display |
||
Product Description
Curved HD P31.25mm LED Curtain Display Panel for media facade
LED Curtain Display Description
3) Stable capability
4) High brightness and refresh rate
5) Energy saving and Good after-sale service
LED Curtain Display Advantage
1) High refresh rate , high brightness and high contrast which make the screen without any delay and smear phenomenon under directly sunlight.
2)Energy saving:low electric current,high-bright lamps,equipped with PFC switching power supply that save 30% electricity.
3)The brightness can be adjustable to meet the need of changing environment
4)Wide viewing angle: The horizontal and vertical viewing angles are so wide that it is suitable for wide horizontal
5)Environment protection, anti-static, dust-proof, good heat dissipation, cost-effective .
6)Error detection and monitoring:it can monitor the inner temperature,voltage,cooling fans etc and error detection automatically.
7) High reliability: using distributed scanning technology and module design technology that make higher reliability and stability.
8) Steady and reliable system:with strong anti-interference ability and long service life that can continually work for over 24 hours, and it’s easy to operate the system.
9) Favorable effect: using dot to dot calibration technology makes the image clearer and the layering stronger
10) Convenient installation and maintenance of display modules
LED Curtain Display Application areas
Outdoor large size fixed installation; outdoor advertising; commercial real estate; government and corporate projects; cultural tourism; gym; airport; school, etc.
LED Curtain Display Parameter
| Physical Pitch | 31.25mm |
| Pixel Configuration | 1R1G1B |
| Pixel Density | 1024dot/㎡ |
| Unit Size(W×H) | >1500×250mm |
| Weight | 15kg/㎡ |
| Processing | 16bit |
| Colour | 281trillion |
| Average Power Consumption | 107w/㎡ |
| Max Power Consumption | 329w/㎡ |
| Brightness | >6500nit |
| Refresh Rate | >3840Hz |
| Expected Lifetime | 100000 Hours |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating | IP67(Front/Rear) |
| Operating Temp/Humidity | -30°~60°C/10%~90% |
| Storage Temp/Humidity | -40°~85°C/10%~95% |
| Certification | CE,ETL,CCC,FCC |


Product Highlights
Curved HD P31.25mm LED Curtain Display Panel for media facade LED Curtain Display Description 1) Best quality /price ratio LED display 2) Energy saving 3) Stable capability 4) High brightness and refresh rate 5) Energy saving and Good after-sale service LED Curtain Display Advantage 1) High refresh ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.