HD Event P3.91 Interior Stage Rental LED Display For Festivals Viewing Angle 140°
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Panel Resolution: | 128*128px | Cabinet Material: | Die Casting Aluminum |
| Data Refresh Rate: | >1500Hz | Power Consumption(avg.): | 320w/m2 |
| Highlight |
led screen stage backdrop,concert led screen |
||
Product Description
HD Event P3.91 Indoor Stage Rental LED Display Cabinet Dimension Viewing Angle 140°
Special Features:
1. High quality table lamp, the product quality is stable, reliable, and guaranteed;
2.Viewing angle of 140 degrees or more, multi direction viewing display effect is consistent;
3.Integrated blanking circuit, effectively eliminate the ghost line;
4. Multi rib structure design, to ensure that the product is not easy to tensile deformation, to ensure the integrity of the screen and the consistency of the overall.
5. Support All Media Format and Display Mode:
DVI/HDMI/3G/HD/SD/SDI display mode, applicable for TV program,VCD/DVD and live show.
Smart mode available (optional) to monitor the overall working hours and temperature of each cabinet.
Application
Advertising LED display , shopping mall LED display for logo showing , bank &stock exchange LED display for rates showing ,train & bus station , airport ,school message board, telecommunication LED Screen system for information showing and instruction , Stage performance and so on .
Specification
| Model | IRA-3.9 |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128px/128*256px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/16 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%/50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure |
<0.0003 |



Product Highlights
HD Event P3.91 Indoor Stage Rental LED Display Cabinet Dimension Viewing Angle 140° Special Features: 1. High quality table lamp, the product quality is stable, reliable, and guaranteed; 2.Viewing angle of 140 degrees or more, multi direction viewing display effect is consistent; 3.Integrated ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.