8kg / Unit Internal Led Stage Display Screen Rental P2.98 Clear Vivid Image
Product Details
| Pixel Pitch: | 2.98mm | Pixel Density: | 112896 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Cabinet Resolution: | 168*168px | Brightness: | >1200nits |
| Driving Method: | 1/22 Scan | Frame Refresh: | ≥ 60Hz |
| Highlight |
stage background led screen,concert led screen |
||
Product Description
Light Weight 8kg/unit Indoor Rental Stage LED Display P2.98 Clear Image Quality Eliminating
Indoor SMD full color display using the latest generation technology,112607 points per square meter. Meet customer requirements.High refresh frequency:Using the latest technology,makes use the ordinary general constant current(qure drive) LED display with high refresh rate. Eliminate screen flicker,phantom of the opera.
Key Feature
1. Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens;
2. Optional of Front service and rear service;
3. Front service module design, easy for maintenance;
4. Extremely close view distances and view angles;
5. Quick lock system allowing fast rigging;
6. Silent operation;
7. Excellent thermal management;
8. Lightweight and seamless;
9. Application: Rental/Fixed.
Application:Advertising LED Display,Stage Performance,Shopping Mall LED Display for Logo Showing and so on.
Specification
| Model | IRA-2.98 |
| Pixel Pitch | 2.98mm |
| Pixel Density | 112896 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 168*168px/168*336px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/22 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%/50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
FAQ
1:What is the warranty of your led display?
A:We offer 2 years warranty.and more than 100000 hours screen life span
2:what is your payment term?How long it takes to delivery?
A:We usually accapt the T/T or L/C.both of them will at least 30% deposit in advance,and the rest of 70% will paid before delivery.The lead time is usually 20 day
3:How can you ensure the led display product quality?
A:Before shippment,all the screens have aging test.and then we also have waterproof test and shake test,ensure products can transportation safety and normal use.
4:What is your pre-sale and post-sale service?
A:For pre-sale service,we have professional sales team and technical team,who are willing to answer your question within 24 hours.
For post-sale service,we will instruct you how to install,how to use,how to change the broken moudles,and we can also send the technicals to your country,in general,our led display will not have a big problem,you can rest assured to buy.


Product Highlights
Light Weight 8kg/unit Indoor Rental Stage LED Display P2.98 Clear Image Quality Eliminating Indoor SMD full color display using the latest generation technology,112607 points per square meter. Meet customer requirements.High refresh frequency:Using the latest technology,makes use the ordinary ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.