500x500mm SMD1921 P3.91 Outdoor Rental LED Display For Concerts
Product Details
| Cabinet Dimension: | 500x500mm | Certificates: | CE RoHS & UL |
|---|---|---|---|
| Life-span: | 50,000hours | Controll System: | Novastar Or Linsn |
| Led Chip: | Epistar, Cree, Nichia | Power Supply: | Meanwell |
| Cabinet Material: | Aluminum Die-casting | ||
| Highlight |
P3.91 Outdoor Rental LED Display,SMD1921 Outdoor Rental LED Display,500x500mm Outdoor Rental LED Panel |
||
Product Description
Light weight 500x500mm Panel P3.91 Outdoor Rental LED Display for Concerts
P3.91 Outdoor Rental LED Display features:
1. light weight: only 8kg per panel;
2. Seamless connection: due to precision of die-casting cabinet, after assembling there is no gap in picture at all;
3. quick assembling & disassembling: due to unique quick lock design, 2 seconds for assembling one panel;
4. Excellent picture quality: high contrast ration of about 2000:1, perfect color uniformity even under low brightness;
5. Very quiet, no noise at all during working;
Why choose BAKOVISION?
1. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
2. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products with good service for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
5. Most competitive price make our led displays are afordable;
6. Normally 2 years warranty, even we can offer 3 years warranty if our clients need;
7. For key business partners, we can offer financial credit;
P3.91 Outdoor Rental LED Display Specs
| BOR-I-3 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65536 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250 × 250 / 250×500 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 × 500 × 80 |
| 500 × 1000 × 80 | |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 2 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64×64/64×128 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128×128/128×256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 9/ 15 kg/panel |
| Gray Scale | 14-16 bit |
| Colors | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000: 1 |
| Average Power Consumption | 75 /150 W/m² |
| Max Power Consumption | 225 /550 W/m² |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | >5000 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Max Stacking | 10-20pcs |
| Max Hanging | 10-20pcs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65/ IP 54 |
| Scan Method | 1/16 Scan |







Product Highlights
Light weight 500x500mm Panel P3.91 Outdoor Rental LED Display for Concerts P3.91 Outdoor Rental LED Display features: 1. light weight: only 8kg per panel; 2. Seamless connection: due to precision of die-casting cabinet, after assembling there is no gap in picture at all; 3. quick assembling & ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.