800 Nits Brightness HD LED Display P2.5mm AC 110/220V Die Casting Aluminum Cabinet
Product Details
| Cabinet Weight: | 4.6kg/Panel | Cabinet Material: | Die Casting |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >800nits | Gray Scale: | 16bits |
| Refresh Rate: | ≥ 1500Hz | MTBF: | ≥1000 Hours |
| Pixel Failure: | <0.0003 | Power Supply: | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Highlight |
hd led video wall,modular led display |
||
Product Description
P2.5mm Small Pitch 480x480mm Die-Casting Aluminum Cabinet Indoor HD LED display for Meeting Room 2-BHD-Tia.pdf
Features&Advantages
♦ TUV EMC Certificated
♦ Both Front and Rear Service Available
♦ High Definition Indoor Display
♦ Unsurpassed Color Uniformity
♦ Fast Installation and Easy Maintenance
♦ Superior Electronic Features
♦ Slim, Light Weight and Quiet

| Module | |
| Pixel Pitch | 2.5mm |
| Pixel Density | 160,000 pixel/sqm |
| Physical Resolution (W * H) | 96* 96mm |
| Module Size | 240 * 240mm |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet | |
| Resolution (W * H) | 192* 192mm |
| Dimension(mm)(W * H) | 480*480mm |
| Cabinet Material | Die-Casting Aluminum |
| Cabinet Weight | 7kg/panel |
| IP Rating(Front/Rear) | IP40 |
| Screen | |
| Brightness | >800nits |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Gray Scale | 16bits |
| Refresh Rate | >3840Hz |
| Dot Defects Rate | <0.0001 |
| Viewing Angle (H/V) | 160°/140° |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Power Consumption(avg.) | 640W/m² |
| Operating Temp/Humidity | ﹣20℃~50℃ / 10%~90%RH |
| Storage Temp/Humidity | ﹣40℃~60℃ / 10%~85%RH |
Appications:



FAQ
1. How many models are there in this series?
Yes, For indoor fine pitch HD led display we have P1.25mm P1.56mm P1.66mm P1.92 mm.
2. How about your warranty?
2 years warranty and lifetime maintenance
3. What's your delivery time?
Within 30 days after we receiving deposit.
4. What's your package and shipping way?
Goods are packed with wooden case or flight case; delivered by air shipping.road shipping or sea shipping
Trade Terms
1. Package: Wooden package, Flight case.
2. Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
3. Shipping port: Shenzhen
4. Warranty time: 2years
5. Delivery time:20-25 working days
Warranty service
- Free warranty for two year, providing lifetime maintenance service. A certain cost will be charged within a reasonable range after th
- warranty period. During the warranty period, we are responsible for the maintenance and maintenance of all equipment specified in
- the contract, and any replacement or repair of any equipment or components caused by product design, installation process,
- materials, product quality and components. Ensure that the system reaches the design life.
- Responsible for technical support and version upgrade of related software.
- During the maintenance period, if the customer has other transformation needs, our company will use its own technical advantages
- to help customers complete the transformation work in a timely, fast and safe manner.
Product Highlights
P2.5mm Small Pitch 480x480mm Die-Casting Aluminum Cabinet Indoor HD LED display for Meeting Room 2-BHD-Tia.pdf Features&Advantages ♦ TUV EMC Certificated ♦ Both Front and Rear Service Available ♦ High Definition Indoor Display ♦ Unsurpassed Color Uniformity ♦ Fast Installation and Easy Maintenance ♦ ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.