Steel / Aluminum SMD P5 Flatness Outdoor Advertising LED Video Wall 920 Hz
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 2727 | IP Rating(Front/Rear): | IP65/ IP54 |
|---|---|---|---|
| Expected Lifetime: | 11 Years | Module Demensions (W*H)(mm): | 192*192 |
| Cabinet Size: | 1280*960mm | Control Method: | Synchronization / Asynchronization |
| Panel Material: | Steel/ Aluminum | Refresh Rate: | >1920 Hz |
| Highlight |
front maintenance led display,outdoor full color led screen |
||
Product Description
Steel/ Aluminum SMD P5 Flatness Outdoor Advertising LED Video Wall
Advantages of P5 LED Video Wall :
In the material selection of outdoor P5 led display, we keep strictly control on the cabinet structure quality which will directly influence the screen flatness.
All modules are cross color enhancing, outdoor full color display for temperature impact test, the results showed that: outdoor full color display can use the power normally under the temperature at -40 °C to +60 °C.
160°super wide horizontal and vertical viewing angle covers more potential customers.
LED Video Wall Advantages:
1. Deep black surface, firm & flat, waterproof mask, make sure the flatness and no distortion. Power and control system back-up technology solution available.
2. Standardized design
Standardized module and cabinet for the outdoor fixed series, including P5, P6,P8 and P10 outdoor led display, reducing the delivery time and saving the maintenance cost for the advertisers.
3. After a dustproof and waterproof tested to reach its target IP65. Brightness of Outdoor Fixed Installation IP65 Waterproof P6 Advertising LED Display is more than 6500 nits.

LED Video Wall Specifications
| BOF-5 | |
| Physical Pitch | 5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 1000*1000*150 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 4*4 |
| Physical Resolution of Module (W*H) | 52*52 |
| Physical Resolution of Panel (W*H) | 208*208 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Brightness | >6,500 nits |
| Weight (kg/m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
LED Video Wall Procesure Details
Safety and environmental protection

This P5 outdoor full color advertising LED display screen adopts physical and virtual pixel technology which makes the picture more clear and vivid, no flicker and blind dots. The screen is manufactured in a waterproof and dustproof design so it can work very well in rain and sunshine. It can be assembled and disassembled very easy, it is an ideal product for any kind advertisements.

Widely Application:
Our products have been widely used in venues as banks, stock exchange centers, schools, telecommunications, customs, stadiums, studio, shopping malls, railways, airports, harbors, city squares, courts, schools, restaurants etc.

Best After-sale Service
Within 2 year, supply spare parts for free problem.If your LED Screen is defected and is in warranty period, we offer you free accessories for the product. Whenever you need us, we are always there for you. Our support staff is more than willing to assist you for any query or concern. Feel free to contact us any time.

Our company
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.Main markets are among America, Europe, Middle East and Asia.

Trade Terms
1.Payment:T/T,30% deposits before production,70% balance to be paid before dleiverying
2.Shipping freight are quoted under your requests
3.Shipping port:ShenZhen,Mainland China
4.MOQ:1pc
Product Highlights
Steel/ Aluminum SMD P5 Flatness Outdoor Advertising LED Video Wall Advantages of P5 LED Video Wall : In the material selection of outdoor P5 led display, we keep strictly control on the cabinet structure quality which will directly influence the screen flatness.All modules are cross color enhancing, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.