P6mm Fixed Billboard LED Display Roadside Digital Signage For Bus Station
Product Details
| Pixel Pitch: | 6mm | Pixel Density: | 27778 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| LED Type: | SMD3535 | Cabinet Dimension: | 1152mm*960mm |
| Cabinet Resolution: | 192*160pixels | Cabinet Weight: | 65kg |
| Driving Method: | 1/6 Scan | ||
| Highlight |
outdoor led billboard,outdoor electronic signage boards |
||
Product Description
P6mm Fixed Installation Billboard LED Display,Full Colour SMD Outdoor Led Screen
Description
There are low weight.Both module frame and cabinet can be made of die-casting aluminum,much reducing the screen weight.Both Front and Rear service.Good heat dissipation;No matter for cabinet or for module frames,they are both die-casting aluminum,making sure of good heat dissipation.So screen can still work well in high temperature.
Advantage
High quality and durable with a competitive price.There are IP65 standard with high ingress protection level. It can work outside for a long time.Wide viewing angle with 140° in vertical and 140° in horizonal.
High refresh rate: over 1500Hz / s, no scan lines when shooting videos and pictures.Better strongness and precision.
Application
Suitable for most applications with fixed installation LED displays,such as outdoor advertising airport,school,highway,bus station,square,etc.
| Model | OD-6 |
| Pixel Pitch | 6mm |
| Pixel Density | 27778 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1152mm*960mm |
| Cabinet Resolution | 192*160pixels |
| Cabinet Weight | 65kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/6 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH/ 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |



Product Highlights
P6mm Fixed Installation Billboard LED Display,Full Colour SMD Outdoor Led Screen Description There are low weight.Both module frame and cabinet can be made of die-casting aluminum,much reducing the screen weight.Both Front and Rear service.Good heat dissipation;No matter for cabinet or for module ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.