Outdoor Lifting Mobile Led Display Truck , Mobile Video Display 6mm Pixel Pitch
Product Details
| Pixel Pitch: | 6mm | Pixel Density: | 27778 Px/m² |
|---|---|---|---|
| Power Consumption(avg.): | 300w/m² | Input Voltage: | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage): | -20~50°C / -40~60°C | Humidity(operating/storage): | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| Life Span: | ≥100000hrs | Pixel Failure: | <0.0003 |
| Highlight |
mobile led display truck,led advertising trailer |
||
Product Description
Outdoor Lifting LED Van Display Truck Mobile LED Screens For Advertising
The products are mobile display device which popularly used for mobile trailer LED display traffic management,public notice of upcoming events like large meetings and sport events, commercial advertising LED display screen,shopping mall LED display, LED screen for mobile media.
Features
1) Adjustable height and flexible operation
2) High brightness and High contract ,it can provide the colorful images.
3) Modular design, it can spliced into different cabinet sizes to meet different customer’s requirements
4) The mask ensure that uniformity and screen flatness.And the audience will have a clear view about the image even in direct sunlight.
5) The wide viewing angle of 140°/140°(Horizontal/vertical) provide the audience different visual enjoyment, which also increases the number of viewers and obtain better results.
Prouduct details
| Pixel Pitch | 6mm |
| Pixel Density | 27778 px/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1152*960mm |
| Cabinet Resolution | 192*160px |
| Cabinet Weight | 65kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/6 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥100000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Product images



Advantages
1) No matter what your event or panel dimension may be, we specialize in providing the right size and number of LED screens for the most effective viewing possibilities for your audience.
2) All of our modular or mobile LED screens are very portable, allowing you to have the flexibility adjustment about LED Display's height.
3) Our company is specializing in LED display for more than ten years. And we have provided satisfactory and reliable projects for countless customers and won unanimous praise.
Services
1) We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
2) We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
3) We also provide free training to customers' engineer.
Tips
1) Payment:We accept the L/C,T/T,Western Union.
2) Shipment: We will ship within 20-25 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
3) Package:We usually pack the product in a wooden box or flight case.
Product Highlights
Outdoor Lifting LED Van Display Truck Mobile LED Screens For Advertising The products are mobile display device which popularly used for mobile trailer LED display traffic management,public notice of upcoming events like large meetings and sport events, commercial advertising LED display screen...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.