Commercial Seamless Joint P4 Led Screen , Outdoor Led Digital Signage For Tourism
Product Details
| Pixel Pitch: | 4mm | LED Type: | SMD1921/2525 |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6500nits | Data Refresh Rate: | >1500Hz |
| Gray Scale: | 16bit | Life Span: | ≥100000hrs |
| Highlight |
roadside led display,outdoor waterproof led advertising panels |
||
Product Description
Outdoor Fixed LED Screen,P4, 16bit, Outdoor LED Signage,Seamless,High Brightness
OD Series Outdoor Fixed LED:
OD-4 are providing solutions for outdoor fixed applications such as outdoor advertisement media, government & enterprise project culture & tourism, sports, commercial real estate etc.
| Model | OD-4 |
| Pixel Pitch | 4mm |
| Pixel Density | 62500 pixels/m2 |
| LED Type | SMD1921/2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Cabinet Resolution | 256*192pixels |
| Cabinet Weight | 50kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |

Deliberated Design
Patented mask covering design, pitch dark surface. Anti-ultraviolet module kit, ensure the main body inflexible and level, fined standard cabinet with seamless joint.

Super Wide Viewing Angle
140° viewing angle to expand the scope of audience making it more suitable for outdoor use.
.
High Quality Display
Adopting customized outdoor SMD bead,good color consistency,high contrast and clear picture.

100% Waterproof LED Module
100% waterproof module design,front and back protection level IP65/54,PCB connections replace the traditional electronic line which is safe and reliable.

Product Highlights
Outdoor Fixed LED Screen,P4, 16bit, Outdoor LED Signage,Seamless,High Brightness OD Series Outdoor Fixed LED: OD-4 are providing solutions for outdoor fixed applications such as outdoor advertisement media, government & enterprise project culture & tourism, sports, commercial real estate etc. Model ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.